Dinoszaurusz a katakombában - az 1. nap történései
A vasárnapi lazítás után (kilométerek az óvárosban, beletekintés pár istentiszteletbe a gyönyörű templomokban, tapasz és sör egy helyi étteremben, és a nap végén a megérdemelt fürdés a kellemesen langyos tengerben) hétfőn reggel beindult a nagyüzem: egy alagútszerű katakombában megkezdődött a konferencia gerincét adó maratoni előadássorozat (más néven tudományos program). A maratoni jelző nem túlzás, ugyanis összeszámoltam, a négy és fél nap alatt 101 prezentáció hangzik el, ami egy elképesztően magas szám. Kérdés, hogy van-e értelme így elaprózni a témát, egy-egy előadásra ráadásul csak 15 perc jut, ami éppen több a semminél, csak felvillantani lehet ennyi idő alatt a mondanivalót. Ugyanakkor az is tény, hogy a heves zivatarokat egyre nagyobb érdeklődés kíséri világszerte, mind többen foglalkoznak a szakterülettel, a szervezők pedig szerettek volna minél több szakembernek (így köztük nekem is) megszólalási lehetőséget adni, és kifejteni kutatási eredményeit a közösség számára.
A délelőtti szekcióban még elhangzott egy érdekesebbnek ígérkező előadás a spanyol Sioutastól a Balti- és Ión-tengeren és az észak-amerikai Nagy-tavaknál megfigyelt víztölcsér-dömpingről (waterspout outbreaks). Ezen események előrejelzésére a kollégák megalkottak egy "víztölcsér indexet", amit a vízhőmérséklet és 850 hPa-os hőmérséklet különbségéből, a felhővastagságból (LCL-EL különbségből) és a 850 hPa-os szélsebességből kutyultak össze. Az esetvizsgálatok alapján ha az index meghaladja a 0-t, akkor jó eséllyel lehet számítani víztölcsérek tömeges előfordulására. A további prezentációkban szó esett a túlnyúló csúcs (overshooting top) és a hozzá kapcsolódó jelenségek (ugró cirrus - jumping cirrus, V-alak, ship waves stb.) fizikájáról, a tornádóban uralkodó felszín közeli szelek mérési metódusáról, valamint Japán tornádó folyosójáról is (tornado array - not alley)
A többiekhez hasonlóan nekem is 15 perc jutott a kutatásunk bemutatásához, ami csupán arra volt elég, hogy megvillantsam, mivel is foglalkozunk, és prezentáljak pár eredményt. Ami szerintem nem is sikerült rosszul, bár az angollal vannak még problémák, meg lehetett volna gördülékenyebb is, és mondhattam volna magabiztosabban is (ez a magyar kollegina véleménye), de szerintem a kutatás célja átment a publikum számára (bár néha Doswellt láttam bealudni): nevezetesen a nagyfelbontású szimulációk (WRF) megalkotni valami olyan egyszerű konceptuális modellt, amely segítségével eldönthető, hogy egy gyengébb szélnyírásos helyzetben kialakulhat-e szupercella, vagy csak simán multicellák várhatók.
A napot egy szósöl mítinggel zártuk, ami evészetet, ivászatot és vidám csevelyt jelentett a Palma feletti dombon található, monumentális Bellver kastélyban. Folytatása következik...
- kaLman blogja
- A hozzászóláshoz belépés szükséges
na jól toltad Kálmán koma,
na jól toltad Kálmán koma, meg az összefoglaló is frankó :) Doswell bácsi meg ismét odatette magát, már Landshut-ban sem volt semmi :)
...és ismét csak gratulálunk!
...és ismét csak gratulálunk! :) (Az élményért meg irigykedünk.)
Gratulálunk! :)
Gratulálunk! :)
Congratulations! :)
Congratulations! :)