Mezociklonális tornádók I.
1. A tornádó definíciója, általános jellemzése
1. kép: Tipikus tornádó struktúrák |
2. kép: Tornádók változó karakterisztikával rendelkező kondenzációs tölcsérrel, 2004. május 12. Attica közelében fent bal oldal, fent jobb oldalon egy 2004. június 10-i DNY nebraskai tornádó, középen balra és jobbra Binger közeli 1981. május 22-i tornádó melynél az örvényt por/homok takarja, 1989. május 13. (Hodges) disszipálódó stádium, amikor a tölcsér egy keskeny, kötélszerű formát ölt (alsó két kép). Fotó: Howard B. Bluestein |
A tornádók élettartama változó, fennmaradhatnak néhány percig vagy akár egy óránál tovább is, ám a legtöbb esetben csak 10 percig vannak jelen. Átmérőjük általában néhány száz méter, de alapvetően 10 m-től 1,5-2 km-ig terjedhet, rendkívüli esetben pedig akár a 3-4 km-t is elérheti. De a legtöbb tornádó határozottan kisebb átmérőjű, mint a mezociklon (ezek általában 2-5 km átmérőjűek), amelyből legtöbbször kifejlődnek. Általában egy tornádó erősödésével nő annak átmérője és élettartama, azonban ez a megállapítás a megfigyelések alapján nem mindig érvényes. A veszélyes időjárási események, azon belül is a mezociklonnal rendelkező izolált szupercellák kísérőjelenségei közül a tornádók a legpusztítóbbak és legveszélyesebbek. Jellemzően a szignifikáns tornádók (>= EF3 - a tornádók erejét mérő EF-skáláról lásd később!) mind szupercellákhoz köthetőek, azonban a jelenség kialakulásához nem szükséges e zivatartípus létrejötte.
A szél sebessége a tornádókban 20 m/s-tól 140 m/s-ig terjedhet, bár általában azzal kapcsolatban nincs egyetértés, hogy mi a sebességkritérium alsó határa. A tornádó haladási sebessége fontos, mert ennek segítségével meghatározható az alsó sebességhatár: egy gyorsan mozgó (pl. 20 m/s) igen gyenge örvény (pl. az érintő irányú szélsebesség az örvényben csak 20 m/s) is okozhat szignifikáns kárt azon az oldalon, ahol a földfelszínhez viszonyított szél a legnagyobb.
a) Fotó: Howard B. Bluestein |
b) Fotó: Howard B. Bluestein |
c) Fotó: Howard B. Bluestein |
d) |
3. kép: a) és b) - példák olyan tornádókra, ahol vizuálisan nincs kapcsolat a felhővel; c) és d) - példák csapadékba burkolt tornádókra |
Az északi féltekén a legtöbb tornádó ciklonálisan (azaz az óramutató járásával ellentétesen) örvénylik az őket létrehozó szupercellához hasonlóan, azonban néhány esetben anticiklonálisan (azaz az óramutató járásával megegyezően) örvénylő tornádós szupercellák is előfordulnak. Néha előfordul az az eset is, hogy egy ciklonálisan örvénylő tornádós szupercellában ciklonális és anticiklonális tornádó egyaránt létrejön. Ezek jellemzően a ciklonálisan örvénylő tornádó (vagy ahol korábban tornádó volt) párjaként (nem mezociklonális jelleggel) jelennek meg a hátoldali leáramlás átellenes végében (lásd 4. kép).
|
|
4. kép: Példa ugyanazon szupercellán belül létrejövő ciklonálisan (fent jobbra) és anticiklonálisan (fent balra) örvénylő tornádóra 2006. április 24-én El Reno (Oklahoma) közelében. A szaggatott fehér vonal jelöli az RFD gust frontjának hozzávetőleges helyzetét a felhőalapnál. Fotó: Howard B. Bluestein |
5. kép: Példa többörvényes tornádóra |
|
|
|
6. kép: Közeli felvételek szívótölcsérekről (1999. május 3. Verden Oklahoma, fotó: Howard B. Bluestein). Jobb oldalt - többörvényes tornádó jellegzetes felszíni kárnyoma a levegőből (1960. Ted Fujita) |
Amikor egy örvénylő légoszlop egy kondenzációs tölcsérfelhőként láthatóvá válik és nincs kapcsolatban a felszínnel, akkor azt mezociklonális tubának nevezzük. Sokszor azonban nehéz eldönteni, hogy mezociklonális tubáról vagy tornádóról beszélünk, ha a talaj menti örvénylés nem elég erős ahhoz és/vagy a felszíni viszonyok korlátozzák, hogy látható törmelék kerüljön a magasba.
Tornádókat már számos eltérő orográfiai tulajdonsággal rendelkező terület felett megfigyeltek. A más és más térszíneken fellépő súrlódási viszonyokból adódó légköri inhomogenitás eltérő módon befolyásolhatja egy tornádó tulajdonságait. Ilyen lehet például a tornádó mozgásában esetlegesen fellépő imbolygás, illetve egyéb a helyi szélnyírási viszonyokban bekövetkező változások (hol erősebb, hol gyengébb) melyek egyaránt csökkenthetik vagy növelhetik egy tornádó kialakulását, intenzitását.
2. Tornádóklimatológia
1. ábra: Az USA-beli Tornádó-folyosó elhelyezkedése |
2. ábra: Tipikus szinoptikus helyzet a Tornádó-folyosó felett (1 - hideg levegő áramlása a magasban nyugat felől, 2 - markáns jet stream a magassági teknő peremén, 3 - száraz meleg levegő délnyugatias irányból, 4 - alacsonyszintű nedvesség- és hőtranszport a Mexikói-öböl térségéből) |
3. ábra: A tornádók előfordulásának kedvező napok éves gyakorisága (Brooks et al. 2003.) |
Tornádók a nap bármely szakaszában előfordulhatnak, azonban a Tornádó-folyosóban jellemzően a késő délutáni, kora esti órákban jelennek meg, ami azt jelzi, hogy kapcsolat van a tornádók kialakulása és a besugárzás napi ciklusa között. A zivatarképződés általában a napi maximum hőmérséklet elérését követően vagy nem sokkal azután következik be, mely során a szupercellák akár az esti órákig is kitarthatnak. Azonban más környezeti faktorokkal is számolni kell a tornádók kialakulása szempontjából: amikor a késő délutáni (kora esti) óráktól a felszíni besugárzás csökkenni kezd illetve a naplementéhez közeledve megszűnik, a légkör vertikális átkeveredése is mérséklődik, az átkeverő örvények által létrehozott planetáris határréteg magassága pedig lecsökken, teteje elválik a szabad légkörtől (amelyett a felszín napi hőmérsékletváltozásai már nem befolyásolnak). Ennek eredményeképpen a felszíni szél balra fordul a magassággal, ez pedig az alacsonyszintű vertikális szélnyírás megnövekedéséhez vezet. Ha ilyen feltételek mellett szupercellás zivatarok alakulnak ki, akkor növekszik annak esélye, hogy bennük tornádó is kialakuljon. A jelenség a megfigyelések alapján késő délután 18:00 magasságában kezd kicsúcsosodni, ezért az ottani viharvadász körökben elterjedt a „mágikus 18:00 óra” elnevezés. Ezzel szemben az mezoléptékű konvektív zivatarrrendszerekben (MKR), amelyek csírái gyakran délután jelennek meg, és éjszakára érik el érett fázisukat, nem ritka, hogy éjjel jelennek meg tornádók (USA-beli megfigyelések). Továbbá éjszakai szupercellákban is figyeltek már meg tornádót, amikor is a zivatarképződés - nappali besugárzás híján - valamilyen egyéb markáns emelőhatás következtében valósul meg (pl. front).
3. Tornádók életciklusa és külső megjelenésük
A következőkben tekintsük át a tornádók kifejlődésének vizuális jegyeit, a kezdeti fejlődő stádiumtól az örvény leépüléséig.
Fejlődő stádium
-
eleinte a szupercella fő feláramlásánál egy kerekded csapadékmentes felhőalapot figyelhetünk meg, mely a mezociklon jelenlétére utal (lásd 7b kép).
-
a kifejlődő falfelhő ill. a körülötte magasabb szinten elhelyezkedő felhőalap erősödő rotációja, ami az alacsonyszintű örvénylés fokozódását jelenti (lásd 7c kép).
-
az RFD területén kialakul egy világosabb csapadékmentes terület, az úgynevezett tiszta rés (lásd 7c és 7d kép).
-
a folyamat innentől kétféle képpen alakulhat: vagy folytatódik a fokozódó örvénylés vagy az RFD túl korán alávágja a feláramlást.
-
az örvénylés további erősödésével a falfelhő alapjánál megjelenik a kondenzációs tölcsérfelhő (lásd 7d kép).
-
a folyamat a felszíni rotáció megjelenésével, majd fokozatos erősödésével folytatódik, miközben a tölcsérfelhő keresztmetszete növekszik.
a) A szupercella felülnézeti sematikus képe a tornádó fejlődő stádiumában, a kék vonalak a leáramlásokhoz tartozó frontvonalakat jelölik, a nyilak a jellemző áramlási képet festik meg, a zöld terület a csapadék területét mutatja, a kék folt a hátoldali leáramlás régióját |
b) A mezociklonhoz tartozó jellegzetes lencseformájú felhőalakzat |
c) A falfelhő megjelenése és erősödő rotációja, a tiszta rés (nyíllal jelölt terület) megjelenése. Fotó: Alan Moller |
d) A tölcsérfelhő és tiszta rés (nyíllal jelölt terület) megjelenése. Fotó: Mike Umscheid |
7. kép: A fejlődő stádiumú tornádó jellegzetességei és kísérőjelenségei |
Érett stádium
-
a tornádó teljes életciklusa alatt ez a legveszélyesebb szakasz, mely során az örvény a legerősebb intenzitását mutatja.
-
a tölcsérfelhő tengelye gyakran vertikális pozíciót vesz fel (lásd 8b és 8c kép) és nem feltétlenül éri el a felszínt (lásd 8c kép).
-
az RFD/clear slot (tiszta rés) először a déli, majd a keleti irányból fokozatosan körbetekeredik a falfelhő körül, mely során a tornádót tápláló meleg, nedves levegő beáramlást gyengítheti, alávághatja.
-
a hátoldali kifutó front egyre inkább kidudorodik (patkó alakot ölt - lásd 8a kép), miközben a falfelhő és tornádó ennek a végén foglal helyet, az okklúziós régióban.
-
amennyiben az RFD kellő képpen meleg és nedves, azaz "meleg RFD-ről" beszélünk (a csapadék párolgása következtében kialakuló hőveszteség ellenére is csak mérsékelt a hőmérsékleti deficit), akkor ez a tornádó élettartama szempontjából kedvezően hathat (kevésbé vághatja alá a feláramlást).
a) A szupercella felülnézeti sematikus képe a tornádó érett stádiumában, a kék vonalak a leáramlásokhoz tartozó frontvonalakat jelölik, a nyilak a jellemző áramlási képet festik meg, a piros háromszög a tornádó helyét mutatja, a zöld terület a csapadék területét mutatja.
|
b) Tornádó a kifejlett stádiumban |
c) Kifejlett stádiumú tornádó |
d) Kifejlett ék alakú tornádó |
8. kép: Az érett stádiumú tornádó jellegzetességei |
Leépülő stádium
-
az RFD teljesen körbeöleli a tornádót és a hűvös levegő alávágja a feláramlást (lásd 9a kép).
-
a tölcsérfelhő összeroskad, kibillen a tengelyéből és egy torzult kígyózó formát vesz fel. Ekkor a tornádó az úgynevezett "kötél stádiumba" kerül (lásd 9b, 9c és 9d kép).
-
az örvény még ekkor is veszélyes marad, bár ereje és kiterjedése már közel sem olyan, mint az érett stádiumban.
-
azonban a nagyobb tornádóknál előfordulhat, hogy a "kötél stádiumon" nem esnek át.
-
a disszipálódó tornádótól néhány km-re keletre a falfelhő ismét regenerálódhat és a folyamat újra indulhat.
a) A szupercella felülnézeti sematikus képe a tornádó leépülő stádiumában, a kék vonalak a leáramlásokhoz tartozó frontvonalakat jelölik, a zöld terület a csapadék területét mutatja, a nyilak a jellemző áramlási képet festik meg, a piros, vékony háromszög a kötél fázisú tornádó helyét mutatja, a szürke pötty az okklúziós pontot
|
b) Kötél fázisú tornádó a leépülő stádiumban |
c) Kötél fázisú tornádó a tiszta résben. d) Különösen csavarodó kötél fázisú tornádó
Fotó: Mike Umscheid, KCBD-TV
|
|
9. kép: A leépülő stádiumú tornádó jellegzetességei |
a) |
b) |
10. kép: További példák érdekesen megcsavarodott tornádókra a leépülő stádiumban, miközben a kondenzációs tölcsér felső szakasza fokozatosan elhal. Fotó: Howard B. Bluestein |
Tornádó vagy valami más?
- fractus felhőformációk: ezek általában az intenzív csapadékhullás következtében létrejött, tépett struktúrájú felhőfoszlányok, melyek megvastagodva tornádószerű alakot vehetnek fel. (11a kép)
- csapadéksáv: zivatarok intenzív, határozott kontúrú csapadéksávja is emlékeztethet tornádóra. (12a kép)
- farokfelhő: általában szupercellás zivataroknál fordul elő, és a feláramlás által történő erőteljes szívást jelzi. Ilyen esetekben a csapadékos terület felől is megindul a levegő áramlása a feláramlás és a mezociklon területe felé, aminek hatására a vízgőz kicsapódása azonnal végbemegy, ez pedig létrehozza a jellegzetes farok formájú lhőalakot. (11c kép)
- gustnadó: ez a fajta forgószél a zivatarok kifutószélfrontja mentén jelenik meg, annak a perdületét hasznosítja. Bár gustnadók vizuálisan nagyon hasonlítanak a tornádóhoz, világos megkülönböztető jegyük lehet, hogy nem a felhőből nyúlnak alá, hanem a talajról építkeznek felfelé egy szélrohamvonal mentén.
- füst: a zivatar beszívása esetenként nem csak a csapadékos területre, hanem a felszíni törmelékre vagy gyárkéményre is kiterjed. A függőlegesen felszívódó anyagot pedig tévesen tornádónak ítélhetjük. (12b és 12d kép)
- adótorony
- gabonasiló
- Tisztán látom?
- A megfigyelt jelenség egy vertikális tengely körül örvénylik?
- A jelenség a zivatar felhőalapjához kapcsolódik?
- A jelenség a zivatarcella azon részén helyezkedik el, ahol a tornádók jellemzően megjelennek? (pl. a cella hátsó oldalán a fő feláramlás régiójában, azaz a mezociklon legintenzívebben örvénylő részében)
- Ha úgy tűnik, hogy egy tornádóról van szó, akkor képződik törmelék a felszínen?
a) Alacsonyszintű fractusok |
b) Falfelhő szívása a csapadék felől |
c) Farokfelhő |
d) Falfelhő szívása a csapadék felől (agweatherwatcher.com) |
11. kép: Példák tornádóra emlékeztető felhőformákra, amelyek valójában nem tornádók |
a) Csapadéksáv |
b) Felszíni törmelék, füst felszívása (accuweather.com) |
c) Erőműből kiáramló gőzfelhő Fotó: Jeffrey Towers |
d) Füst beszívása |
12. kép: Példák tornádóra emlékeztető felhőformákra, amelyek valójában nem tornádók |
4. Tornádók felépítése és dinamikája:
Külső régió (I.): A külső régiót egy spirálisan befelé örvénylő, súrlódásmentes légáramlás jellemzi, melynek sebessége a tornádó tengelyéhez közeledve egyre gyorsul (a befelé gyorsuló légáramlásért az impulzusmomentum-megmaradása a felelős).
Mag (központi régió II.): A központi (mag) régió a tornádó tengelyétől a maximum szélsebesség sugaráig terjed ki. Ez tulajdonképpen a tölcsérfelhő területe. Az intenzív forgásnak köszönhetően a légrészek jó közelítéssel ciklosztrófikus egyensúlyban vannak, ami azt jelenti, hogy a tornádó tengelye felé mutató horizontális nyomási gradiens erő és a nagy kerületi sebességgel rendelkező légáramlás következtében létrejövő centrifugális erő egyensúlyt tart fenn egymással. Emiatt ez a régió egy centrifugálisan erőteljesen stabil terület, hiszen a radiális/sugár irányú elmozdulások tekintetében igencsak ellenálló. Ez azt eredményezi, hogy egy csaknem beszívás mentes magot (központi régiót) kapunk.
Sarkok (perem régió III.): A perem régió az a terület, ahol az eredetileg horizontális beáramlás vertikális tengelyűvé válik.
Örvénylő feláramlás régiója (V.): Ez nem más, mint a tornádó felett elhelyezkedő nagyobb skálájú örvénylő feláramlás.
13. kép: Tornádó öt régiója Fotó: Paul Markowski |
5. Az EF-skála
-
-
A kárjelzők (KJ) hiánya. Ezek olyan építmények, tárgyak, melyek sérülési fokából egyértelműen következtetni lehet a szélerősségre.
-
Nincsenek megfelelő feljegyzések a különféle épületszerkezetek minőségéről és változatairól. Nem mindegy ugyanis, hogy a tornádó egy nagy teherbírású épületet vagy egy gyengébb szerkezetű házat rombolt le, ebből téves következtetéseket vonhatunk le a szélsebességre vonatkozóan.
-
Nincs definiálva a kár és a szélsebesség közötti kapcsolat. Ennek hiányában csak durva közelítéssel adható meg a kialakult szélerősség.
-
1. táblázatban azt a folyamatot követhetjük nyomon, amikor különböző számítási és átalakítási lépéseket követően eljutunk a „javasolt” EF-skála osztályokhoz. |
Kárjelzők és kárfokozatok
Kárjelzők és kárfokozatok leírása
Minden egyes kárjelzőhöz a következő információk állnak rendelkezésre:
-
A kárjelző neve
-
A jellemző szerkezet leírása
-
A kárfokozatokhoz tartozó várható szélsebességek, valamint ezek alsó és felső határai (lásd 1. táblázat)
-
A kárfokozatokhoz tartozó szélsebességekről készült, ezeket reprezentáló grafikonok (lásd 15f kép)
-
Fénykép egy tipikus kárjelzőről (kivéve a legnyilvánvalóbbakat)
-
A jellemző kárfokozatot illusztráló fénykép
a) 2. Kárfokozat |
b) 4. Kárfokozat |
c) 6. Kárfokozat |
d) 7. Kárfokozat |
e) 10. Kárfokozat |
f) |
14. kép: Egy családi ház elpusztulásának egyes kárfokozatai képekben a) b) c) d) e) és az ehhez tartozó szélsebesség értékek f) |
A fentiekből láthattuk, hogy a kárfokozatok egymást követték, így ha csak a kétszintes ház teljes tetőszerkezete semmisül meg, de a külső falak állva maradnak, akkor elmondhatjuk, hogy ez a 6-os kárfokozatnak felel meg (2. táblázat), melynél a várható szélsebesség 196km/h. Ez az érték 167-228km/h között változhat a körülményektől függően.
2. táblázat: Egy kétszintes, könnyűszerkezetes családi házhoz, mint kárjelzőhöz tartozó kárfokozatok |
Azonban érdemes megjegyezni, hogy kárfelmérés során egyetlen épület vagy egyéb kárjelző nem elegendő egy tornádó osztályzásához. A legjobb eljárás az, feltéve, ha lehetséges, hogy minél több kárjelzőt vizsgálunk meg és használunk fel a tornádó EF-skálájának meghatározásához.
Normál körülmények között a várható szélsebesség az az érték, mely a legnagyobb valószínűséggel idézi elő az adott kárt. Vannak azonban olyan körülmények, melyek eltérést okozhatnak (felfelé és lefelé egyaránt) a várható szélsebességhez képest, az adott kárfokozaton belül. A kárbecslő feladata eldönteni, hogy a tényleges érték magasabb-e, vagy alacsonyabb a várható szélsebességhez képest. Az EF-skála osztályzata kizárólag az adott kárjelzőre nézve érvényes.
A tornádó osztályozásának menete
Az osztályzás bemutatja egy tornádó életciklusa alatt becsült legnagyobb szélsebességet. Közismert, hogy a szél erőssége a pusztítás sávjában igen változó. Ha az aktuális szélerősség nagyobb, mint az adott kárjelző teljes pusztításához szükséges szélsebesség felső határa, akkor ennek meghatározása nem lehetséges. Például egy családi ház esetében a teljes pusztításhoz szükséges szélsebesség felső határa 354km/h, így ha a tornádó ereje ennél nagyobb, akkor már nincs további kárfokozat, ami jelezhetné ezt a szélerősséget.
15. kép: Részletes kárfelmérést követő EF-skála besorolás (számozott kárjelzők). Kék szaggatott nyíl a tornádó mozgásának iránya és fő csapásvonala, ahol a károk alapján egy EF 4-es tornádó söpört végig; narancs színű nyilak jelzik a konvergens szélkárokat, melyek a fő tengely irányába mutatnak; rózsaszín nyilakkal a ciklonális beáramlásra utaló kárnyomokat jelölik |
16. kép: A tornádó által okozott kár nyomvonala (NY-K tengelyű barna sáv, melyet a vegetáció zöldes részei vesznek körül) Massachusetts fölött, amit egy 2011. június 1-i tornádó okozott. A felvételt a Landsat 5 műhold készítette |
Ezért ahhoz, hogy meghatározhassuk egy tornádó EF-skála besorolását, a következő lépésekre van szükség:
-
A levegőből történő vizsgálat során azonosítjuk a lehetséges kárjelzőket valamint a pusztítás kiterjedését.
-
Kiválasztunk néhány kárjelzőt, melyek a pusztítás sávjában a legnagyobb szélsebességet reprezentálják.
-
Lokalizáljuk ezen kárjelzők helyét a pusztítás sávjában.
-
A földről történő megfigyelés során körültekintően megvizsgáljuk a kárjelzők jellegzetességeit.
-
A következőkben meghatározzuk az EF-skála osztályozást az egyes kárjelzők esetében és az eredményeket dokumentáljuk.
-
A kárjelzőkre meghatározott szélsebességeket mérlegeljük, s így végül megkapjuk az EF-skála osztályzást.
-
A tornádó erősségének meghatározásához a legmagasabb osztályzattal rendelkező kárjelzőt alkalmazzuk, feltéve hogy a kárjelző közvetlen környezetében nagyon hasonló kárintenzitás figyelhető meg.
Az alapadatokon kívül feljegyzünk más, az eseményhez szorosan kapcsolódó információt is.
Forrás:
-
- Severe Convective Storms and Tornadoes Observations and Dynamics (Howard B. Bluestein)
- Mesoscale Meteorology in Midlatitudes (Paul M. Markowski, Yvette P. Richardson)
- What is a tornado? (Charles A. Doswell III)
- A Recommendation for an ENHANCED FUJITA SCALE (EF-Scale) (WIND SCIENCE AND ENGINERING CENTERTexas Tech University)
- Tornado Life Cycle (crh.noaa.gov)
Kun Sándor, Csirmaz Kálmán és Buglyó Anett
Kun Sándor, Csirmaz Kálmán és Buglyó Anett
- A hozzászóláshoz belépés szükséges