Markáns hidegfront
Várhatóan a délelőtti óráktól a nyugati országrész felett számíthatunk több órás napsütésre, így ezeken a területeken halmozódhat fel jelentősebb labilitás. A két népszerűbb modell alapján a labilitás mennyiségi elosztása meglehetősen eltérőnek mutatkozik. Amíg az ECMWF északnyugatra, addig a GFS délnyugatra adja a magasabb labilitási értékeket (0-100 mb MLCAPE: 200-400 j/kg). A front vonalában markáns nedvességkonvergencia lép fel, ami főként a Dunától nyugatra mutatkozik erősnek. Az alacsonyszintű konvergenciával átfedésben, a tőlünk északra haladó jet jobb belépő zónáján egy magassági (300 hPa) divergencia lép fel, ami további emelőhatást biztosíthat a fronton végbemenő konvekciónak (1. kép).
Ami a szélnyírási viszonyokat illeti, az előrejelzések alapján közvetlenül a front mögött növekszik meg értéke, tehát nincs megfelelő átfedésben a front előtti, illetve a fronton lévő labilitással (2. kép).
Ha esetleg mégis átfedésbe kerülne a kettő, akkor hevesebb zivatarok is kialakulhatnak, de ennek jelenleg nem túl nagy a valószínűsége. A front mentén fellépő vonalas kényszerhatások miatt egy vonalas szerkezetű csapadékrendszer kialakulására lehet számítani, ami várhatóan a Dunántúlon mutatkozhat erősebbnek. A 0-2,5 km-es szélnyírásvektorok nem optimálisak, de a nagytérségű emelőhatások miatt maradhat a vonalas szerkezet. A front vonala mögött viharos északnyugati szél várható, illetve a fronton alakuló intenzívebb zivatarok környezetében előfordulhatnak akár 90 km/h feletti széllökések is.
A helyzet a 1-es konvektív előrejelzés kritériumait közelíti, de nem indokolt kiadása, mert a heves események (leginkább a szél) kialakulásában leginkább a fronthoz köthető folyamatok játszanak majd közre.
Írta: Neofita, Anarki
- A hozzászóláshoz belépés szükséges